Suplementacja w okresie odchowu u mastiffa

11-12-2012 | Artykuły

Pod pojęciem suplementacji rozumiemy wprowadzanie dodatkowych składników diety  jako dodatków żywieniowych.
Dobra ,mocna sprawdzona dla mastiffa czy też dla konkretnej rasy karmy powinna i zwykle wystarcza. Podawać coś jeszcze ? Zwykle ,szkody wynikające z nieodpowiedniego żywienia w okresie rozwoju ,powodowanego nadmiarem są poważniejsze od szkód powodowanych niedoborami. Nadmiar wapnia zawarty w lepiej lub gorzej wchłanialnych/przyswajalnych formach stymuluje nadmierny wzrost kości na długość. Taki kościec jest zwykle zbyt długi i słaby. Teoria co prawda mówi ,że nadmiar substancji a w tym przypadku i wapnia może być i jest z organizmu wydalany nie powodując większych szkód. Skupmy się zatem na tych szkodach tzw. mniejszych… Literatura podaje ,że nadmiar wapnia w diecie oprócz stymulacji kośćca w rozwoju na długość powoduje bolesność stawów a w konsekwencji sztywność w ruchu i problemy ze wstawaniem. Takie psy mają trudności z „rozruchem” natomiast po tzw. trudnej rozgrzewce problem przestaje doskwierać. Bardzo łatwo to zaobserwować ale większość właścicieli mastiffa nie kojarzy problemu z dietą tylko z „zaburzeniami wzrostu” jakie w naszej rasie towarzyszą obecnie w ok. 50% populacji. Suplementować zatem czy nie i jeśli tak to kiedy ? Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Bardzo ważna jest obserwacja rozwoju psa, jego wzrostu,przyrostów wagowych, proporcji itd.
Badanie krwi na zawartość wapnia czy też tzw. badanie „profilu kostnego” nie ma zbyt wielkiego sensu , generalnie dlatego ,że są to i mogą to być wartości chwilowe. Tyle teorii.Przejdźmy zatem do konkretów.
Mocna ,sprawdzona dla rasy / linii hodowlanej karma wystarcza – PRAWDA
Prawdą jest ,że jeśli szczenię rozwija się wg.typowej dla danej linii hodowlanej „krzywej rozwojowej” , suplementacja nie jest konieczna.
Co to takiego „krzywa rozwojowa”?
Najbardziej zaawansowane i doświadczona hodowle dysponują tzw.”krzywymi rozwojowymi ” nie tylko dla egzemplarza danej rasy. Nie tylko dla egzemplarzy danej linii hodowlanej. Dysponują „krzywymi rozwojowymi” dla poszczególnych skojarzeń.
„Krzywe rozwojowe” jeśli dane skojarzenie pojawia się 1 raz w danej hodowli, bazuje na informacjach o rozwoju rodziców szczeniąt, uwzględniając początkową masę urodzeniową, dynamikę rozwoju do 7 tygodnia życia oraz lokatę danego egzemplarza na tle miotu. Jeśli skojarzenie pojawia się drugi raz, jest sporo łatwiej dlatego ,że zwykle odpowiedzialna hodowla zbiera informacje i utrzymuje kontakt z właścicielami swoich szczeniąt.
Odstępstwa na poziomie +/_ 10 procent od „krzywej rozwojowej” ,nie wpływają na sposób żywienia i zwykle hodowca czy też weterynarz sprawujący opiekę nad rozwojem szczenięcia nie zaleci wprowadzania dodatkowej suplementacji w formie ,witamin i preparatów. Jak widać, psy rozwijające się z niską lub średnią dynamiką, rosnące można powiedzieć wg.”tabelki” nie przysparzają większych problemów w okresie wzrostu. O zaobserwowanych przez nas ,okresach wzrostu/rozwoju u mastiffa , poniżej.
Okres dynamicznego wzrostu – 0 – 8 miesięcy u suk / 0 – 10 miesięcy u samców
Okres umiarkowanego wzrostu – 9 – 18 miesięcy u suk / 9 – 24 miesiące u samców
Okres stagnacji rozwojowej – 19 – 24 miesiące u suk / 25 – 36 miesięcy u samców

Jak widać ,biorąc pod uwagę j.w nasze małe mastifiątko będzie nam intensywnie rozwijać się aż do 36 miesiąca życia.
W wieku ok.3 lat będziemy mogli powiedzieć ,że jest to jego ostateczna forma rozwojowa.
A co z suplementacją w poszczególnych okresach wzrostu?
Biorąc pod uwagę „krzywe rozwojowe” i zakładając ,że nasze mastifiątko nie za bardzo w nich się mieści
należałoby pomyśleć o mądrej przemyślanej suplementacji. 99% właścicieli szczeniąt jako suplementację ,rozumie „ładowanie” w szczeniaka wszystkiego co najlepsze i wszystkiego co pojawia się na rynku (witamin, mikroelementów, kompleksów tzw. na stawy bogatych w D3, fosfor, wapń). Zdecydowanie nie o takiej suplementacji mówimy i szczerze odradzamy takie podejście do tematu. Na szczególną uwagę ,zasługują tutaj pierwsze 2 okresy wzrostu z naciskiem na ten pierwszy.
W wieku ok.4-6 miesiąca u naszych szczeniąt następuje wymiana uzębienia. Jest to okres szczególny w rozwoju mastiffa ale i chyba każdej innej rasy. Z jakiego powodu? Otóż w przybliżeniu można powiedzieć ,że organizm często zapomina o innych potrzebach naszego organizmu i w tym okresie „wszystko idzie w uzębienie”. Szczególnie w tym okresie mogą pojawiać się niedobory, przy założeniu że jeśli znajdujemy się w marginesie bezpieczeństwa naszej krzywej rozwojowej jw. to najprawdopodobniej tych kłopotów unikniemy. A co jeśli mamy nadwymiarówkę? Jeśli nasze szczenię nie mieści się w tabeli , suplementację polecamy. Co podawać ? Biorąc pod uwagę nasze ponad 10 letnie doświadczenie i 10 tki sprawdzonych preparatów, naszą uwagę skupiliśmy na najlepiej służących i dopasowanych dla mastiffa. W takich przypadkach ,polecamy zatem suplementację kilkoma rodzajami preparatów ,które mamy ale jedynie dla właścicieli naszych szczeniąt w ofercie wysyłkowej ok.5% taniej niż na rynku. Uwagą na podróbki. Zwykle wyróżnia je cena. Jest również sporo ofert oferujących „oryginalne” na wagę czyli bez opakowań. Takie odradzamy ,chyba ,że pochodzą od nas ,a zakładamy że darzycie nas swoim zaufaniem.
Suplementacja i karmienie to dwa zagadnienia szczególnej wagi. Jakiś czas temu renomowani producenci karmy a obecnie i cała reszta , zaczęła wprowadzać na rynek żywność z podziałem w którym wyraźnie obniżono kaloryczność i ilości pewnych składników w formułach (Large Breed lub Giant). Pytanie brzmi dlaczego ? Obserwacja i hipotezy/teoria mówi ,że wcale nie jest wykluczone indukowanie dolegliwości związanych z uszkadzaniem tkanki łącznej (stawów) poprzez ich nieproporcjonalnie rozłożony w czasie, rozwój stymulowany nadmiarem kalorii czy składników pobudzających rozrost kości i stawów.
Jak na ironię, wspomniane karmy w formułach dla ras dużych i olbrzymich w swoim składzie mają mniej kalorii i mniej składników wzrostowych. Jedynie ich cena jest wyższa . A to ciekawe 🙂
Coraz głośniej mówi się o tym ,że część dolegliwości wynikających z uszkodzeniami stawów i w konsekwencji ich dysplazją
może mieć związek z zaburzoną prędkością wzrostu kości w stosunku do chrząstek/stawów. Mówiąc wprost , mechanizm może działać tak ,że kościec łatwiej i szybciej się rozwija a nie nadąża za nim staw . Dochodzi do zaburzeń / niedopasowania głowy kości do panewki stawu co może powodować uszkodzenia, złuszczenia i w konsekwencji luzy i dysplazję.
Dysplazje stawu biodrowego mogą i mają również z pewnością i podłoże dziedziczne. Jesli np. widać na zdjęciu rtg. wyraźnie że panewka jest zbyt płytka a dodatkowo pasowanie głowy kości do panewki nie ma luzów ani stanów zapalnych/uszkodzeń , jest to ewidentny przykład na dziedziczność pewnych cech. Jeśli natomiast na zdjęciu widać odpowiednią głębokość głowy kości w stawie, odpowiedni kształt i rozmiar oraz uszkodzenia / wytarcia to tutaj może nie mieć to związku z genetyką a właśnie z nieodpowiednim odżywianiem ,czego skutkiem są opisywane uszkodzenia. Reasumując . Nie zawsze karma która posiada lepszy /mocniejszy skład będzie lepsza dla Waszego psa . A jaki morał ? Wbrew temu co radzą „dobrzy wujkowie” i „rodzinni specjaliści” – w kwestii żywienia – obserwujcie czym żywi swoje psy Wasz hodowca , oceńcie ich kondycję i nie eksperymentujcie. Dla własnego dobra nie próbujcie .

Poniżej o polecanych przez nas preparatach :

CHRF
Kompleksowy doustny chondronutraceutyk wspierający procesy reparacyjne w systemie stawowym podczas leczenia schorzeń aparatu ruchowego psów.
Peptydy kolagenowe CHP (Collagen Hydrolysate Peptides) zwiększają syntezę kolagenu, odżywiają i regenerują chrząstki stawowe, ścięgna, więzadła i kości, zmniejszają a nawet usuwają skutki wcześniejszych braków w odżywieniu lub skutki uszkodzeń stawów, zapobiegają dalszym ubytkom chrząstek, poprawiają ruchomość i łagodzą ból. Kolagen jest podstawowym składnikiem chrząstki stawowej i to od niego zależą jej właściwości mechaniczne, przede wszystkim twardość i elastyczność. Hydrolizat kolagenu wpływa na funkcjonowanie komórek pobudzając syntezę kolagenu typu fizjologicznego. Siarczan chondroityny i glukozaminosiarczan wiążą wodę w chrząstce stawowej zapewniając w ten sposób jej odpowiednie mechaniczno-elastyczne właściwości. Obniżają aktywność enzymów uszkadzających chrząstkę stawową, pozytywnie wpływają na jej metabolizm i działają przeciwzapalnie. Zwiększają również elastyczność chrząstki, co ma pozytywny wpływ na jej mechaniczne funkcjonowanie. Skutkiem działania siarczanu chondroityny oraz glukozaminosiarczanu jest usunięcie bólów stawowych w spoczynku i w ruchu lub przynajmniej ich wyraźne zmniejszenie, polepszenie ruchomości stawów i hamowanie procesu osteoartrozy. Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem stawowej cieczy synowialnej. Poprawia nawilżenie, strukturę i elastyczne właściwości mazi stawowej, tłumi i zapobiega powstawaniu uszkodzeń stawów.
Mangan jest dobroczynnym pierwiastkiem śladowym niezbędnym w procesach metabolizmu kolagenu i substancji odżywczych.
Selen ma znaczący wpływ w procesie leczenia zapaleń reumatoidalnych. Razem z witaminą E pozytywnie wpływa na zahamowanie procesu rozwoju osteoartrozy i łagodzi ból. Działają one jako silne przeciwutleniacze i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Witamina C ważna jest dla normalnej produkcji i funkcjonowania wszystkich tkanek łącznych. Działa jako przeciwutleniacz, pobudza odporność i pomaga usuwać zmęczenie.

Wskazania:
– w dolegliwościach układu ruchowego i więzadeł
– w celu intensywnej regeneracji chrząstek stawowych, kości, ścięgien
– w razie dolegliwości i obrażeń stawów, ścięgien i więzadeł
– w dysplazji stawu biodrowego
– dla starszych psów do zwiększenia ruchomości i przedłużenia aktywnego życia psów

GBPD
Dodatek żywieniowy z hydrolizatem kolagenu, wapniem, fosforem i magnezem, odżywiający kości i stawy, wzbogacony witaminą E i selen dla szczeniąt i ciężarnych suk.
GBP to innowacyjny typ mineralnego dodatku pokarmowego zawierający wysokiej jakości hydrolizat kolagenu nowego typu, selen, witaminę E oraz podstawowe substancje mineralne niezbędne dla prawidłowego rozwoju kośćca.

GBP dzięki hydrolizatowi kolagenu odżywia chrząstki stawów, ścięgna, więzadła i kości wspierając w ten sposób optymalny rozwój układu ruchowego szczeniąt i młodych psów (już w stadium płodowym) a także chroniąc układ ruchu matki. Selen wpływa pozytywnie na wewnątrzmaciczny rozwój szczenięcia, razem z witaminą E chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C pełni ważną rolę w normalnej produkcji i funkcjonowaniu wszystkich tkanek łącznych. Substancje mineralne budujące kości zapewniają właściwe odżywianie kośćca szczeniąt oraz ochronę układu ruchu matki.

Wskazania:
– zapobiega i leczy dolegliwości szkieletowe ciężarnych i karmiących suk
– przy demineralizacji kośćca suk, podczas bólów szkieletowych u suk wywołanych osteoporozą
– do zapewnienia właściwego rozwoju kośćca szczeniąt i młodych psów
– przy niedostatecznym lub naruszonym procesie wzrostu z zaburzeniami w mineralizacji kośćca.

Podawanie rozpoczynamy od mniejszych ilości, aby szczenię przyzwyczaiło się do przyjmowania preparatu przy każdym karmieniu. Stopniowo zwiększmy dawkę aż do osiągnięcia dawki odpowiedniej dla danej masy psa. Podczas stosowania kontrolujemy kał psa. Jeżeli kał jest rzadszy i jaśniejszy, dochodzi do wydalania nadmiernych ilości minerałów. Należy więc przejściowo zmniejszyć dawkę tak, aby kał był całkowicie normalny. Potem zwiększamy powoli dawkę przy stałej kontroli kału.
UWAGA: ze względu na dużą zawartość substancji mineralnych należy bezpośrednio przed podaniem zmieszać dzienną dawkę preparatu w niewielkiej ilości wody, gdyż może dojść do reakcji termicznej, która mogłaby spowodować problemy z wchłanianiem preparatu w razie rozpuszczenia go w ślinie psa
Stosowanie preparatu w idealnym przypadku należałoby rozpocząć w drugiej połowie ciąży suki, kontynuować podczas laktacji, szczeniętom podawać od momentu rozpoczęcia dokarmiania aż do zakończenia wzrostu psa.

Preparat może być łączony z preparatem GBPD

GF
Dodatek żywieniowy z Boswellin?, peptydami kolagenowymi CHP, witaminami E, C i selenem, odpowiedni w przypadku występowania ostrych stanów bólowych układu ruchu psów. Zawiera zestaw aktywnych składników, które pozytywnie wpływają na leczenie stanów zapalnych w obrębie stawów, więzadeł oraz ścięgien, wzmaga mobilność stawów oraz obniża ból w stawach podczas spoczynku i ruchu.

Boswellin? jest oryginalną ziołową recepturą z dużą zawartością kwasów boswellowych skomponowaną w celu szybkiego wzrostu elastyczności i giętkości stawów oraz sprężystości ruchu. Preparat zawiera ziołowe ekstrakty, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz przywracają dobrą kondycję naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie oraz odżywienie chorych tkanek. Rezultatem działania aktywnych składników Boswellin? jest ulga w bólu, zmniejszenie obrzęków oraz zwiększenie ruchomości stawów. Aktywne substancje wspomagają organizm w przypadku silnego bólu jak również przewlekłego zapalenia. Powstrzymuje rozrost tkanek podczas zapalenia jak również powstrzymuje zwyrodnienie tkanek łącznych. Mechanizm działania jest podobny do leków przeciwzapalnych, ale z wykluczeniem efektów ubocznych ze strony układu trawiennego. Peptydy kolagenowe CHP wzmagają produkcję kolagenu o 100%, przynoszą ulgę i usuwają konsekwencje uszkodzenia stawów, więzadeł oraz ścięgien. Wpływają one również na metabolizm komórek w obrębie tkanek łącznych poprzez syntezę fizjologicznego kolagenu, normalizują ich aktywność i usuwają ból.

Selen ma znaczący wpływ w procesie leczenia zapaleń reumatoidalnych. Razem z witaminą E pozytywnie wpływa na przebieg osteoartrozy i łagodzi ból. Działają one jako silne przeciwutleniacze i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników.
Witamina C ważna jest dla normalnej produkcji i funkcjonowania wszystich tkanek łącznych. Działa jako przeciwutleniacz, pobudza odporność i pomaga usuwać zmęczenie.

Wskazania:
– w przypadku ostrych dolegliwości ruchowych (kulawizny, obrażenia stawów, więzadeł i ścięgien)
– w przypadku zapalenia więzadeł, ścięgien i mięśni
– po urazach i zabiegach chirurgicznych
– w razie zesztywnienia stawów
– dla starszych psów, wzmaga ruchomość i aktywność.

GPP
Dodatek żywieniowy z hydrolizatem kolagenu, wapniem, fosforem, magnezem chroniący kości i stawy, wzbogacony witaminą E i selenem dla psów sportowych i pracujących.

GPP to innowacyjny typ mineralnego dodatku żywieniowego zawierający wysokiej jakości kolagenowy hydrolizat nowego typu, selen, witaminę E oraz podstawowe substancje mineralne niezbędne dla prawidłowego odżywiania i rozwoju kości i stawów.

GPP dzięki hydrolizatowi kolagenu odżywia i regeneruje chrząstki stawów, ścięgna, więzadła i kości oraz zmniejsza lub usuwa następstwa wcześniejszych braków w odżywianiu lub uszkodzeń stawów, zapobiega dalszemu ubytkowi chrząstek, poprawia ruchomość i łagodzi ból. Selen wpływa pozytywnie na przebieg zapaleń reumatoidalnych. Razem z witaminą E pozytywnie wpływa na przebieg osteoartrozy i łagodzi bóle. Witamina C pełni ważną rolę w normalnej produkcji i funkcjonowaniu wszystkich tkanek łącznych, wzmaga odporność i pomaga usuwać zmęczenie. Substancje mineralne budujące kości zapewniają właściwe odżywienie kośćca psa i zapobiegają odwapnieniu występującemu na skutek stresu i mechanicznych obciążeń kośćca.

Wskazania:
– do zapobiegania i leczenia dolegliwości szkieletowych psów sportowych i pracujących
– wzmacnia układ ruchu oraz wpływa pozytywnie na przyswajanie minerałów przez organizm
– dla psów starszych z problemami ruchowymi związanymi z dolegliwościami szkieletowymi
– przy odwapnieniu kośćca
– do wzmocnienia aparatu ruchu
– dla regeneracji chrząstek stawowych

Podawanie rozpoczynamy od mniejszych dawek, aby pies przyzwyczaił się do przyjmowania preparatu przy każdym karmieniu. Stopniowo zwiększamy dawkę aż do osiągnięcia wartości wskazanej dla psa o danej masie.
Ustalając dawkowanie bierzemy pod uwagę rasę psa, jego wielkość, predyspozycje genetyczne a także jego sportowe i robocze zaangażowanie. Podczas stosowania kontrolujemy kał psa. Jeżeli jest kał rzadszy i jaśniejszy, dochodzi do wydalania nadmiernych ilości minerałów. Należy więc przejściowo zmniejszyć dawkę tak, aby kał był całkowicie normalny. Następnie zwiększamy powoli dawkę przy stałej kontroli kału. W czasie przygotowania sportowego lub roboczego obciążenia psa wskazane jest codzienne podawanie preparatu.

GPD proszek

Dodatek żywieniowy z hydrolizatem kolagenowym chroniący kości i stawy wzbogacony w witaminę E i selen dla suk, psów i szczeniąt. GPDp to innowacyjny typ dodatku żywieniowego zawierający najwyższej przyswajalności i jakości formę kolagenu – peptydy kolagenowe CHP (Collagen Hydrolysate Peptides), które odżywiają i regenerują chrząstkę stawową, ścięgna, więzadła i kości oraz usuwają lub znacznie zmniejszają następstwa wcześniejszych braków w odżywieniu tkanek lub uszkodzeń stawów, zapobiegają dalszemu ubytkowi chrząstek, poprawiają ruchomość i łagodzą ból. Substancje mineralne, witaminy i pierwiastki śladowe zawarte są w dawkach wspomagających wykorzystanie hydrolizatu kolagenowego. Optymalny pożądany poziom tych składników wpływa na poprawę witalności psa, poprawia kondycję fizyczną i przyspiesza regenerację organizmu. Wapń, fosfor i magnez są niezastąpione w prawidłowym przebiegu metabolizmu kostnego. Mangan, miedź i cynk wpływają na metabolizm kolagenu i substancji odżywczych a także mają pozytywny wpływ na jakość sierści. Żelazo jest niezbędne w procesie tworzenia czerwonych krwinek i utrzymania równowagi zasadowo – kwasowej krwi. Jod ma wpływ na jakość sierści oraz niezastąpiony w procesie wydzielania hormonalnego gruczołu tarczycy, który zapewnia poprawny rozwój fizyczny i psychiczny, poprawne reakcje i czynność układu nerwowego, tkanki mięśniowej i sprawny metabolizm energetyczny, jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Selen działa pozytywnie na przebieg zapaleń reumatoidalnych. Razem z witaminą E pozytywnie wpływa na przebieg osteoartrozy i łagodzi bóle. Działają jako silne antyoksydanty (przeciwutleniacze) i dzięki temu ochraniają organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina C pełni ważną rolę w normalnej produkcji i funkcjonowaniu wszystkich tkanek łącznych, jest niezbędna w procesie tworzenia kolagenu i realizacji funkcji wszystkich tkanek łącznych, działa jako przeciwutleniacz. Biotyna i kompleks witamin z grupy B są niezastąpione w procesie przyswajania substancji odżywczych, wspierają i wzmagają wzrost komórek wszystkich tkanek aparatu ruchu, dodatkowo wypływają na wzrost wysokiej jakości sierści i skóry. Beta-karoten działa jako antyutleniacz i prekursor witaminy A, wspiera utrzymanie odpowiedniego ubarwienia sierści.

Wskazania:
– przy schorzeniach kończyn i problemach układu ruchu dla regeneracji chrząstek stawowych, ścięgien, więzadeł oraz skóry
– ochrona i leczenie dolegliwości ze strony układu ruchu
– dla starych psów lub u psów z nadwagą
– w razie uszkodzeń mięśni i skóry
– wzmaga gojenie się ran po operacjach
– w zaniku mięśni lub przy niestabilnym stanie umięśnienia
– przy dysplazji stawów biodrowych
– do wzmocnienia chrząstek stawowych
– do wydłużenia aktywnego wieku psa


Dzięki smakowi mięsa psy przyjmują preparat bez problemów.

GPDB płyn

Kolagenowy ARTRONUTRACEUTYK chroniący układ ruchu dodatek żywieniowy dla psów zawierający biosol kolagenowy, wapń, magnez, witaminę E, selen i witaminę C.
GPDB – dodatek żywieniowy, odżywka regenerująca kości i stawy w łatwo przyswajalnej i wydajnej formie biosolu kolagenowego. Forma biosolu umożliwia szybkie i łatwe przyswajanie aktywnych substancji i umożliwia stosowanie w przypadku problemów z podawaniem preparatów w proszku.
GPDB dobrze jest podawać regularnie jako dodatek żywieniowy dla wszystkich ras psów. Pomaga zwalczać schorzenia układu ruchu powstające w wieku dorosłym wskutek sportowego czy roboczego obciążenia psa, nadwagi i starzenia się, również jako skuteczny środek zapobiegający tym problemom.

GPDB zalecany jest zwłaszcza:
– przy schorzeniach kości i w problemach układu ruchu – dla regeneracji chrząstek stawowych, ścięgien, więzadeł oraz skóry
– ochrona i leczenie dolegliwości ze strony układu ruchowego i układu wiązadeł
– dla starych psów lub u psów z nadwagą
– w razie uszkodzeń mięśni i skóry
– wzmaga gojenie się ran po operacjach
– w zaniku mięśni lub przy niestabilnym stanie umięśnienia
– przy dysplazji stawów biodrowych
– do wzmocnienia chrząstek stawowych
– do wydłużenia aktywnego wieku psa.

Hydrolizat kolagenu CHP odżywia i regeneruje chrząstki stawowe, ścięgna, więzadła i kości, zmniejsza a nawet usuwa skutki wcześniejszych braków w odżywieniu lub uszkodzeń stawów, zapobiega dalszym ubytkom chrząstek, poprawia ruchomość i łagodzi ból. Selen ma pozytywny wpływ na przebieg procesu zapaleń reumatoidalnych. Razem z witaminą E pozytywnie wpływa na przebieg osteoartrozy i łagodzi ból. Witamina C ważna jest dla normalnej produkcji i funkcjonowania wszystkich tkanek łącznych. Substancje kościotwórcze w homeopatycznych dawkach wspomagają wykorzystanie hydrolizatu kolagenu.

 

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz e-mail, aby subskrybować i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Archiwa

Kategorie

JAGATOWO MASTIFF STORY czyli nowy mastiffowy land w królestwie Pomeranii

JAGATOWO MASTIFF STORY czyli nowy mastiffowy land w królestwie Pomeranii

Ja…..wo to nieznana , zabita dechami wioska w województwie pomorskim gdzie psy szczekają „doopami” 🙂 ale to zamierzam zmienić.
Tak było do niedawna , dopóki nie zamieszkała tam Patrycja. Tak naprawdę , super fajne miasteczko, zadziwiająco czyste , doinwestowane i spokojne. Tak również było do niedawna 🙂

MastineuM w TVN czyli wszystko co Patrycja wie o Mastifie

MastineuM w TVN czyli wszystko co Patrycja wie o Mastifie

Pierwszy kontakt z TVN miałem podczas ostatniej podróży na CRUFTA. Nie udało się . Ktoś inny zajął Nasze miejsce. Jakże miłym zaskoczeniem był ponowny kontakt Pana Redaktora Łukasza. Namiary na Nas znaleziono z www i TIK-TOKa.Redaktor pytał o wagę mastifów u Nas.Mała...