POZNAŃ 2022 czyli pierwsze szlify Mufasy i Kalifa

21-11-2022 | Wystawy

 

POZNAŃ INTERNATIONAL
2 DNIOWA WYSTAWA PSÓW
05-06.11.2022
Z wystawami w Poznaniu łaczą się  dla Nas wspaniałe wspomnienia. Przez wiele lat tytuły Zwycięzców Polski pochodziły u Nas właśnie z Poznania. W tym roku ta ranga wystawy były to Kielce. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego. Niemniej…
Poznań to wspaniały czas, dziesiątki poznanych ludzi, masa uśmiechu . Jest co wspominać , niczego nie żałować i nie oglądać się za siebie. Idzie nowe i z tym trzeba się mierzyć. Tworzymy nowe relacje a celem przewodnim jest radość z tego co robimy i uśmiech na twarzach naszych klientów. Wyjazd planowaliśmy lajtowo i taki właśnie był. Gdyby nie Maciej ,który zamiast zajmować się swoim psem zajmował się samym sobą i i tak się nie wyrabiał, angażując w obsługę Jego osoby innych ,to można byłoby zaliczyć do komfortowych :). Tak że mamy Sławka nr 2 w ekipie…
Powyżej imć Maciej wraz z Kalifem (15 miesięczny samiec) . Maciej ma spore ambicje wystawowe a w realizacji jego celów, marzeń i dążeń będziemy chętnie pomagać. Kto wie , może za jakiś czas u Macieja pojawi się kolejne mastifiątko. Tym razem mamy upatrzone Coś bardzo egzotycznego dla niego i siebie również. Nie będzie tanio ale mamy nadzieję ,że będzie warto.
A powyżej ? Powyżej to Nasza Mastiffowa Pocahontas, Cesarzowa Jagatowa ze swoim 13 miesięcznym Mufasą. Tak naprawdę imć C-Mufasa MastineuM nieodrodny syn naszej wyjątkowej Boglarki (Boglarka MastineuM) oraz Championa z Francji o wdzięcznym Słowiańskim imieniu Jarek :). Jarek ma 8 lat i nadal prezentuje wspaniałą kondycję fizyczną i przede wszystkim zdrowie mimo wieku. Dał w Polsce 2 mioty. Mimo wieku nie traci plenności. Pies zdrowy, przebadany , biodra A, łokcie 0, Cystynuria NN jak jego Syn Mufasa ,który coraz bardziej staje się poprawioną wersją swego wspaniałego ojca. Pisząc o Jarku muszę wspomnieć o Żanecie, jego właścicielce . Materiał na przyszłego hodowcę z prawdziwego zdarzenia. Pozdrowienia przy okazji i przy kolejnym przelocie przez Kielce już się nie wyłgasz 🙂
Mówiąc o Jarku warto zaakcentować jeden pomijalny przez obecne trendy aspekt w hodowli mastiffa angielskiego.
DŁUGOWIECZNOŚĆ
Długowieczność to cecha ,która w pierwszej kolejności powinna podlegać selekcji hodowlanej dlatego ,że jest to cecha uwarunkowana genetycznie i niezmiernie ważna. Jaki ma sens hodowla pięknych wielkich , szybko-dojrzewających mastiffów jeśli będziemy się nimi cieszyć o połowę za krótko.
Trendy hodowlane w mastiffie zaczynają przerażać dlatego ,że nikt na to nie patrzy a to najłatwiej ocenić . Jak długo żyją w dobrym zdrowiu rodzice Waszych szczeniąt. To podstawowy warunek selekcji hodowlanej. Mastiffy linii selekcjonowanych na rozmiar i masę jako 12 miesięczne wyglądają jak kiedyś dorosłe 3 letnie . Tylko jakby to powiedzieć  , nikt nie interesuje się a już na pewno nie pokazuję tych psów później. Znikają z wystawa , znikają z Social Mediów. My kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z mastiffami , trafiliśmy na psy lekkiej budowy. Nasze psy można zobaczyć na wystawach , kiedy na psach linii szybko-dojrzewających rosną juz wspaniałe róże, delikatnie mówiąc.

Jaki tego powód ? Przewidywalny i prosty. Jeśli na 12 miesięcy wyglądasz na 3 lata to mając 3 wyglądasz na 6 lat. Itd. Jest to szczególnie widoczne w mastiffie.

Dobierając skojarzenia , każdy potrafi ocenić rozmiar. Pokryć dużą sukę wielkim samcem nie patrząc na przodków w rodowodzie ? Pokryć bo bliżej ? Pokryć psem bo akurat będzie taniej bo takiego mam w zasięgu niskich kosztów?
Selekcja hodowlana to lekcja ,której wielu hodowców nie odrabia z należytym staraniem.
Linie długo dojrzewające vesrus droga na skróty. Temat jest zasadniczo prosty. Jedni selekcjonują na rozmiar , żeby było szybciej. Inni idą do celu drogą nieco dłuższą , rezygnują z ponadnormatywnego rozmiaru wydłużając , stabilizując rozwój co daje szanse żyć mastiffom sporo dłużej. Szczerze mówiąc , na co komu wielki mastiff ,który w wieku 3-4 lat będzie wyglądać jak jego własna Babcia.
Co do SHOW czyli szerokopojętych wystaw. Wiele osób twierdzi ,że tego nie rozumie i patrząc na to z boku nie będąc tego częścią , tak naprawdę trzeba się z tym zgodzić. Natomiast uwierzcie , wystawy są potrzebne chociażby do weryfikacji. Jeśli Ktoś potrafi patrzeć , czytać Katalogi, rodowody, będzie umiał zweryfikować jakość wystawową, psychikę i przydatność hodowlaną poszczególnych psów.
Gdyby nie wystawy , każdy twierdziłby ,że On i tylko on ma najlepsze psy w kraju, Europie , Kuli Ziemskiej. Samozwańczo i już. Tak często twierdzą pseudohodowcy. A na wystawach tutaj widać ,które można bezpiecznie pogłaskać bez uszczerbku na własnym zdrowiu, tutaj widać witalność psa i jeśli ktoś potrafi ocenić anatomię widać również to co hodowca czy wprawny handler usiłuje ukryć. Wreszcie Show to tak naprawdę wystawa „Piękności” a o tym się nie dyskutuje.
W tym wszystkim są również i Sędziowie. Oni również , robią swoją „robotę” w selekcji. Jedni lepiej inni gorzej. Niestety weryfikacja wystawowa psów opiera się często na subiektywnej ocenie , która biorąc pod uwagę wiedzę i doświadczenie jakie posiadają sędziowie powinna być obiektywna i niezależna. Problemy z ruchem psa , wadliwa anatomia kończyn są łatwe do wychwycenia. Wystarczy przyjrzeć się z tyłu z przodu. Mocno irytuje kiedy wygrywa pies chory z upośledzoną motoryką. Uroda psa podlega subiektywnej ocenie Sędziego i każdy z nich ocenia psy zgodnie ze swoim uznaniem, wiedzą i „gustem”. Zakładam ,że w dobrej intencji dlatego ,że Sędziowie Kynologiczni to pasjonaci. Tym trudniej jest zrozumieć niektóre werdykty. Mamy w Polsce wielu wspaniałych Sędziów z prawdziwego zdarzenia. Takich chętnie polecamy i na nich jeździmy. Pasję i profesję w ocenie , jaka by nie była mimo że kiedy się przegrywa , ciężko przełknąć łatwo poznać. Będąc hodowcami od wielu lat , nasze odczucia i oceny powinny być jednak mimo wszystko spójne.. Czasem trzeba spuścić głowę , przyjąć do wiadomości werdykt i iść dalej mając to na uwadzę . Niemniej czasem „gardło” jest zbyt wąskie ,uwierzcie i pewne werdykty bardzo ciężko nawet zrozumieć. Nie piszę o mastiffie. Oceniam globalnie. Suma sumarum. System jaki jest taki jest dobrze ,że w ogóle jest. Bez niego pseudohodowle wygrają.
Z pewnością intencje Sędziów są wspaniałe ale delikatnie mówiąc nie da się zrozumieć ,że czarne ma być białe. Mimo szczerych chęci i wielkich zasobów empatii, no nie :). Puszczając na tytułach chore psy , wyrządzana jest krzywda rasie. Każdej. Nie tylko w mastiffie. Nie chodzi o to ,że rodzą się takie psy. Naprawdę trudno o miot mimo ,rzetelnej selekcji żeby wszystkie szczenięta , psy były zdrowe, wspaniałe wzorcowe. Niektóre hodowle mają taki wskaźnik na poziomie 20% inne 10%. Nie chodzi o to że takie psy się rodzą. Ponieważ rodzą się i rodzą każdemu. Rodzą się w hodowlach tak jak rodzą się w naturze. W hodowlach ,żyją często długo. Natura jest w tej kwestii bezlitosna a selekcja naturalna okrutna . Tak funkcjonuje Świat jaki znamy. Chodzi o to ,że takich psów się nie używa do hodowli. Selekcja hodowlana to sztuka , często sztuka wyboru, kompromisu. Nie ma psów ani pary hodowlanej która posiada wszystkie atuty i wymagane atrybuty rasy. Często dobierają skojarzenia wybieramy kompromis. Mniejszy rozmiar większa ruchliwość. Mniejszy rozmiar za to zdrowie. Mniejszy rozmiar , długowieczność. Itd.Itd.Itd.
A powyżej to jeszcze raz nasz Zwycięzca Młodzieży z Poznania. Wystąpiłem z nim 2 razy na niebieskich tym razem dywanach na BOS-ach ale niestety nie udało się.
Poniżej i powyżej do nasza Kareta z nowo zainstalowaną klimatyzacją dla psów. Kareta działa niezależnie. Akumulatory na termostacie pracują 12 godzin. Rewelacja. Kareta jest dodatkowo wyciszona amortyzowana i 2 osiowa. Wyjątkowo komfortowa dla naszych mastiffów.
Po Sobotniej wystawie wylądowaliśmy w hotelu IBIS na Starym mieście. Super obsługa , super meta. Mam nadzieję że za rok w większym gronie będziemy mogli się tam integrować.
Powstała nowa grupa , ludzi pozytywnie zakręconych , pełnych pasji i empatii. Dopóki będą słuchać rad i nie powielać błędów, będziemy współpracować.
A powyżej danie hotelowe na kolację. Poniżej to Mufasa, przydupas ze swoją rodziną.
W Niedzielę z kolei Mufek dostał excellenta a poprzedniego dnia został „Gwiazdą” i wywalczył Zwycięstwo Młodzieży. Pies jak na razie nie oberwał niżej niż ocena „doskonała” .
Co do Mufasy. Był regularnie fotografowany i obściskiwany. Masa ludzi nie kojarzy mastiffa w tym kolorze. A frytki i sos smakowały niezmiennie tak samo jak rok temu.
Nie mieliśmy zbyt wiele czasu na integrację niemniej Samojebka na sam koniec była konieczna.
Pozdrowienia dla Wszystkich

Na sam koniec. Zapraszamy do rezerwacji szczeniąt na 2023 i 2024. What Up +48 609 022 286
Zamawianie karmy pod tym samym numerem
Termin płatności 7 dni dostawa DPD
Poszykujemy dla naszej hodowli Samca , reproduktora na krycia w 2 połowie roku. Jeśli macie coś dla Nas w ofercie to śmiało. Zapraszam o rozmów. Jesteśmy otwarci również na dłuższą współpracę. Wystawę zaliczam do bardzo udanych, zarówno pod względem oprawy jak i poziomu. Przydałby się co prawdą jeden dzień więcej na odpoczynek , ale zwykle w tych czasach wszędzie nam się przecież spieszy.
+48 609 022 286

Póki co pozdrawiamy a tych ,którzy powoli dojrzewają do kupna mastiffa zapraszamy do działu naszych ogłoszeń. Pamiętajcie Państwo jednak. Nie kupujcie substytutów i nie dajcie nabijać się w butelkę niską ceną. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas. Mamy naprawdę co zaoferować….

Subskrybuj przez e-mail

Wpisz e-mail, aby subskrybować i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Archiwa

Kategorie

JAGATOWO MASTIFF STORY czyli nowy mastiffowy land w królestwie Pomeranii

JAGATOWO MASTIFF STORY czyli nowy mastiffowy land w królestwie Pomeranii

Ja…..wo to nieznana , zabita dechami wioska w województwie pomorskim gdzie psy szczekają „doopami” 🙂 ale to zamierzam zmienić.
Tak było do niedawna , dopóki nie zamieszkała tam Patrycja. Tak naprawdę , super fajne miasteczko, zadziwiająco czyste , doinwestowane i spokojne. Tak również było do niedawna 🙂

MY i WY

MY i WY

  [gallery link="file"...